Nyhet från 2016.
Från jord- och skogsbruk till grävning och sedan teleskoplastare. Tack vare Merlo har Malmby Lantbruk AB utvecklats till ett kombinerat jordbruks- och entreprenadföretag där teleskoplastarna dominerar verksamheten.
Det är vår 2016 och verksamheten i Malmby Lantbruk AB strax utanför Strängnäs är i full gång.
Men allt handlar inte om jordbruk – nej, det är entreprenaduppdragen och de fem teleskoplastarna som ger tonvikt åt vad företaget håller på med.
Malmby Lantbruk AB ägs och drivs av Peter och Tommy Hammarstedt. Totalt är man 14 anställda. Jordbruket med 385 hektar, samt 200 hektar skog innebär traditionella lantbrukssysslor.
Men den mest arbetsintensiva delen av verksamheten handlar om maskinentreprenad med fokus på teleskoplastarna.
– Allt började när vi utöver jordbruket skaffade grävare och tog grävjobb. Under ett uppdrag fick jag veta att om vi skaffade teleskoplastare så skulle det bli ännu mer jobb. Så blev det 2002 och 2007 skaffade vi vår första Merlo, berättar Peter Hammarstedt.
Sedan dess har maskinentreprenaden fortsatt växa. Idag har man fem teleskoplastare. Två stela 40.17 och tre ROTO med fyra tons lyftkapacitet och räckvidd mellan 21 och 26 meter.
Under årens lopp har det blivit mycket uppdrag i Stockholmsområdet, men i övrigt dyker de flesta jobben upp i Strängnäs, Eskilstuna och Södertälje.
– Man kan absolut säga att vi utvecklat hela företagets verksamhet med hjälp av teleskoplastarna, säger Peter Hammarstedt.
En av maskinförarna är Per Eklund som kör en ROTO med radiostyrning på byggarbetsplatsen Skogshöjden i Strängnäs, där det byggs bostäder.
– Det fungerar bra. När man själv kopplar lyft och kör maskinen ”med lådan” vet man hela tiden precis hur man vill ha det utan att behöva kommunicera med tecken eller komradio.
Och i Eskilstuna kör bröderna Per och Daniel Lindström både Roto och stela Merlo 40.17.
– Med kamera på gafflarna kan man sköta lyft på hög höjd och ändå se så bra att gafflarna och lasterna kommer precis rätt, säger de.
De har haft långa uppdrag med maskinerna vid Eskilstunas arena- och badhusbyggen.