NT Bygg sålde hjullastaren: Merlo 50.8 ger lång räckvidd och lågt insteg

Nyhet från 2016.

Två maskiner i en enda. Så resonerade NT Bygg & Förvaltning när man sålde en hjullastare och investerade i en Merlo 50.8 istället. Nu har man en maskin som är lika robust och stark som en hjullastare, men dessutom erbjuder lång räckvidd och lågt insteg.

NT Bygg & Förvaltning har huvudkontor i Nyåker, men arbetar över hela Västerbotten. I Rundvik i Umeå har man en prefabhall och det är kring den adressen som mycket av verksamheten kretsar. Med 14 medarbetare arbetar man med allt från industribyggnationer till villor och renoveringar åt både privatpersoner och företag.

– Då blev det alltså en Merlo ytterligare, som får ersätta vår tidigare JCB 411, berättar Ola Jacobsson.

NT satsade på en Merlo ur ”Heavy Duty-programmet”, en Merlo 50.8. Maskinvikten är ungefär densamma som deras tidigare hjullastare, men där upphör likheterna.

Dessutom är insteget betydligt lägre i Merlon, vilket blir bekvämare och skonsammare vid arbeten där föraren går i och ur maskinen mycket.

– Vi har grävmaskiner, hjullastare, minigrävare, laserläggare och en Merlo ROTO 40.26 i maskinparken.

Men nu levererar Merlon mer hästkrafter, Merlons räckvidd är 7,8 meter (mot hjullastarens 3,3 meter) och Merlon har 4-hjuls- och krabbstyrning istället för midjestyrning.

– Vi räknar med att använda den här maskinen i prefabhallen för materialhantering. Där arbetar vi med armeringar och byggblock med mycket lyft och hantering. Dessutom kan den användas för lyft och materialhantering ute på byggarbetsplatserna, berättar Ola Jacobsson.

Öka produktionen och vinsten med en Merlo.
Tryggt maskinägande med service och support i världsklass
Nytta och mångsidighet med Merlo teleskoplastare

Hitta rätt teleskoplastare för din verksamhet.

Kontakta din lokala säljare så hjälper vi dig!

Säljare – Merlo och Castloaders
  • Småland/Blekinge/Skåne/Öland/Gotland
070-193 73 17
roger.pettersson@hullert.se

Ola Ågren

Säljare – Merlo och Castloaders
  • Skaraborg/Värmland/Dalarna
070-193 73 03
ola.agren@hullert.se
Säljare – Merlo och Castloaders
  • Norrbotten
  • Västerbotten
070-727 91 00
peter.sjostrom@hullert.se
Säljare – Merlo och Castloaders
  • Skaraborg
  • Stockholm
  • Östergötland
070-193 73 10
karl-fredrik.bengtsson@hullert.se

Jakob Burge

Säljare – Merlo och Castloaders
070-193 73 20
jakob.burge@hullert.se
Säljare – Merlo / Försäljningsadministration
  • Vara/Göteborg
070-193 73 02
thomas.larsson@hullert.se